Analiza i doradztwo

scienceMARKETING JEST NAUKĄ na pograniczu przedmiotów Ścisłych i sztuki. Sama intuicja czy drobiazgowa kalkulacja nie wystarczą ponieważ każda marka, produkt, firma czy usługa jest inna. Pytanie: „ile kosztuje marketing?” można porównać do pytania: „ile kosztuje samochód?” bo analogicznie do skomplikowania zagadnień marketingu, istnieją różne samochody; z różnym wyposażeniem, stażem i przeznaczeniem. Oczywista odpowiedź brzmi: „to zależy”.

Po co to wszystko czytać?

  1. Krótki opis wyzwań jakie stoją przed ekspertem | konsultantem | marketerem,
  2. Przedstawienie obszarów, o których chętnie z Tobą porozmawiamy,
  3. Przygotowanie do budowy wyceny i terminarzu prac.

dajmio-marketing-digital-Google-search

Kluczowy wpływ ma nabywca, który podlega wpływowi reklam, otoczenia, rodziny, znajomych, każdy ma także własne preferencje wynikające ze środowiska w którym żyje i się wychował oraz jakie ma przekonania i hobby. W przypadku produktów masowych można wyznaczać kierunek rozwoju biznesu w stronę statystycznej większości lecz w przypadku B2B podejście musi być bardziej indywidualne i należy brać pod uwagę siłę wpływu szerszego kręgu osób decyzyjnych, wspólnie dochodzących do kompromisu.

„There are no secrets to success. It is the result of preparation, hard work, and learning from failure.” Colin Powell

Nie bez znaczenia jest także siła oddziaływania konkurencji, obszar działania, produkty komplementarne, dotychczas wykonywana komunikacja, punkt w którym znajduje się biznes i wiele, wiele innych. Nawet najzdolniejsi marketerzy legną w obliczu podjęcia szybkiej decyzji co do sposobu rozwoju biznesu, bez posiadania własciwych informacji i narzędzi. Na szczęście technologia przychodzi nam z wielką pomocą. Tutaj zaczyna się DIGITAL MARKETING.

siła wektor i kierunek

information-technology-wektorMetodą eliminacji możemy w sposób techniczny określić wstępne uwarunkowania dotyczące siły działań (budżet), poczatku i końca wektora (termin) oraz kierunku działań (taktyki), które sa absolutna pdstawą do myslenia o budowie podwalin strategii. Każda decyzja strategiczna podlega następnie weryfikacji i musi poddać sie elastycznym zmianom optymalizacyjnym, tak jak dzieje się to w bezustannnie zmiennych uwarunkowaniach nowoczesnej gospodarki. Obecnie każdy wypracowany plan musi być wciąż optymalizowany, podobnie jak systemy aukcyjne gdzie wahania zależą od tysięcy czynników. Ważne aby główna część inwestycji marketingowych spotkała podatny grunt i była kształtowana na tyle szybko na ile następują zmiany w tym obszarze.

Na poczatek, dla zbudowania gruntu musimy odpowiedzieć na zestaw pytań, „rodzaj briefu” aby wiedzieć w jakim obszarze się znajdujemy. Kolejnym krokiem będzie wybór tych zagadnień, które odpowiadają lub na podstawie naszej najlepszej wiedzy będa odpowiadały za najkorzystniejszy rozwój. Może to być kilka czynników z potężnego wachlaża możliwości. Ważne aby kierować wektor działań z dala od ślepych uliczek. Dla przykładu: budowa wzrostu świadomosci istnienia marki wśród potencjalnych użytkowników jest czymś zupełnie innym od intensyfikacji działań wobec obecnych użytkowników, co jest znacznie skuteczniejszym i szybszym sposobem na szybkie podniesienie obrotów. Charakter działań jest w tym wypadku zdecydowanie inny.

Efektem prac analityczno – doradczych jest powstanie raportu zawierającego kluczowe zagadnienia dla funkcjonowania i rozwoju biznesu w jasno okreslonych ramach. Mam tutaj na myśli wielopoziomowe zbadanie otoczenia rynkowego wraz z przedstawieniem wielu kluczowych parametrów w kontekście marki, której dotyczy projekt.

Zapraszam do kontaktu przez LinkedIn

Zobacz także: