Social Media

Social-Media-Marketing-Dajmio-digitalsocial media to emocje, w bardzo dużym stopniu wpływa to na użyteczność tego kanału komunikacji dla biznesu. jeśli nawet zdołamy uruchomić strategię obecności marki w społecznościach to jest ona bardzo krytycznie obserwowana przez najwyższy management jako miejsce w którym trudno wygenerować sprzedaż.

Po co to wszystko czytać?

  1. Krótki opis wyzwań jakie stoją przed firmą podejmującą decyzję o obecności w social media,
  2. Przedstawienie obszarów, o których chętnie z Tobą porozmawiamy,
  3. Przygotowanie do budowy wyceny i terminarzu prac 

47170d5a374d2953659f0c25cad5db19

Obecnie żadna firma nie może sobie pozwolić na całkowity brak obecności w social media, niezależnie od tego co sądzą pojedynczy członkowie zarządów. Zazwyczaj większość z nich należy do grupy z tak zwanego „wykluczenia technologicznego” i po prostu nie czują potrzeby używania takich narzędzi ponieważ sami ich nie używają.

 „The leverage and influence social media gives citizens are rapidly spreading into the business world.” Simon Mainwaring

Wiele argumentów za i przeciw zazwyczaj jest związanych z odpowiednim dostosowaniem platformy społecznościowej do rodzaju produktu i charakteru marki. Social media to nie jest tylko Facebook, który jest najpopularniejszy i to właśnie z nim najczęściej się kojarzą. Miejsca, w których możemy wykorzystywać niezaprzeczalne korzyści platform dla użytkowników jest ogromna ilość, powstały ciekawe infografiki obrazujące szczególny charakter i zastosowanie tych najbardziej popularnych:

sns-by-age-over-time

Podobnie jak przy korzystaniu z każdych narzędzi ważne jest ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Ze względu na to, że jest to stosunkowo młody rynek, social media zmieniają się w szybkim tempie, ich interfejsy, funkcjonalności, opcje płatne oraz nowości to rejon w którym osoba niedoświadczona może się łatwo pogubić. Jest to jeden z powodów, dlaczego tak wiele osób jest sceptycznych a wręcz przestraszonych wizją używania ich w pracy. Nowy sposób komunikacji marek z użytkownikami ujawnił znaczenie nawiązania dialogu i utrzymywania go w sposób ciągły i naturalny. Wszyscy klienci już korzystają z social media, firma musi pro aktywnie brać udział. Koniec z czasami jednostronnego kształtowania wizerunku poprzez jednokierunkowe media. Nie ma co przytaczać statystyk użytkowania SM (Social media), ponieważ są one oczywiste a wniosek jest jeden:

„IM WCZEŚNIEJ FIRMA ZAPRZYJAŹNI SIĘ ZE SPOŁECZNOŚCIĄ WŁASNYCH I POTENCJALNYCH KLIENTÓW, TYM LEPIEJ!”

Ważne aby była przynajmniej jedna osoba w firmie odpowiedzialna za konta social media, taka osoba może koordynować także współpracę z zewnętrznymi agencjami, dostawcami treści, blogerami i resztą pracowników firmy. Widać bardzo wyraźnie jaki model obierają przedsiębiorstwa ale niezależnie od struktury zarządzania, każdy pracownik powinien posiadać podstawową świadomość co się dzieje i dlaczego w tym obszarze. Jest proste przełożenie zaangażowania grupy ludzi na wyniki osiągane na platformach społecznościowych.
new-sales-model-dajmio-marketing-digital-social-media
Każdy pracownik jest wartościowym ambasadorem marki, każda jego aktywność jest nie do przecenienia a jeśli jest skoncentrowana i ukierunkowana to staje się żyłą złota. Niezwykle trudno przekonać wszystkich pracowników firmy ale Ci którzy zdobędą wiedzę, z pewnością chętniej będą uczestniczyli w kontaktach z użytkownikami marki. Niewielka motywacja w postaci wewnętrznego programu lojalnościowego może sytuacje dodatkowo polepszyć.

Polecam opracowanie: Programy lojalnościowe jako narzędzie wpływu na postawy i zachowania konsumentów Dorota Pawlikowska

Zapraszam i zachęcam do podjęcia decyzji o przeszkoleniu zespołu. Aby nie tworzyć ogromnych grup gdzie ktoś mógłby ukryć się w anonimowości tłumu, proponuję szkolenia po maksymalnie pięć osób na raz. Forma warsztatowa daje pewność, że zaraz po kursie, każdy będzie mógł z powodzeniem przysłużyć się marce. Sprawdź tematykę:

SOCIAL MEDIA dla zespołów firm
program szkolenia

poziom podstawowy (3,5h)

Social media dla firm, warsztaty max 5 osób na grupę, praktyczne podejście, wiedza instant.

1. Wstęp, przegląd platform społecznościowych (30 min)

Media społecznościowe, czym są, czym się różnią, wprowadzenie. Dlaczego social media to teraźniejszość i przyszłości komunikacji? Jak odnajdują się w nowej rzeczywistości mediowej organizacje i ludzie? Co oznacza dla mojej firmy wejście w interakcję z użytkownikami?

2. Praktyczne podejście do dostępnych funkcjonalności (30 min)

Konfiguracja kont, powiązania automatyczne, które konta warto posiadać, analityka działań, news feed, fun page, wydarzenie, znajomi, śledzenie konwersji.

3. Osobowość marki w social media (30 min)

Kształtowanie osobowości marki w warunkach ciągłej interakcji i ograniczonej kontroli nad jej wizerunkiem online? Jakie błędy popełniane są przez niedoświadczonych marketerów w realiach social media.

4. Kryzys w social media (30 min)

Kryzys w social media rządzi się własnymi prawami ale podobnie jak klasyczny kryzys Public Relations zasady postępowania powinny być zawczasu przygotowane i w odróżnieniu od nich stosowane codziennie. Przeanalizujemy typowe kryzysy i wpadki firm, zastanowimy się jak postępować żeby uniknąć podobnych sytuacji.

5. Sprzedaż w social media (30 min)

Social media to skarbnica wiedzy dla konsumentów, poparta opiniami znajomych a to właśnie ich opinię cenimy najbardziej przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Zdobędziesz wiedzę, jak myśleć o obecności w mediach społecznościowych jeśli Twoim głównym celem jest wspieranie sprzedaży.

6. Co mierzyć? Jak definiować sukces? (30 min)

Media społecznościowe można precyzyjnie zmierzyć, obrane cele determinują dobór narzędzi. Sukces leży w miejscu, w którym nie szukalibyśmy go na pierwszy rzut oka. Jak mierzyć i na co zwracać uwagę, przy określaniu celów obecności w social media.

7. Best practices / business cases (30 min)

Jak firmy wykorzystują możliwości które dają media społecznościowe, case studies.

Ukończenie szkolenia jest nagradzane certyfikatem uczestnictwa.

Zapraszam do kontaktu przez LinkedIn

Zobacz także: